بهترین تنظیمات توصیه شده برای سونی آلفا A6400

16 اردیبهشت 1399

احتمالا شما هم با گزینه های منو و کلیدهای زیادی که روی بدنه ی دوربین سونی A6400 قرار گرفته است سردرگم شده اید اما بهتر است بدانید که شما تنها کسی نیستید که با این موضوع مشکل دارید. سونی A6400 یک دوربین بدون آینه ی پیشرفته است که برای افراد علاقه مند به عکاسی و افراد حرفه ای طراحی شده است به همین خاطر کنترل ها و کاربری های پیچیده خیلی زیادی دارد. در این مقاله که توسط نسیم منصورف از وبسایت photography life نوشته و توسط تیم تحریریه نورنگار ترجمه شده است، ما بهترین تنظیمات سونی A6400 برای عکاسی و فیلمبرداری روزمره را به همراه عملکرد برخی از این تنظیمات بررسی خواهیم کرد.

قبل از اینکه بهترین تنظیمات سونی A6400 و منوی دوربین را بررسی کنیم، نگاهی خواهیم داشت به کنترل های خارجی این دوربین. سونی A6400 مثل مدل قبلی خودش گزینه های منوی زیادی دارد اما برخی موارد را فقط با استفاده از کنترل های خارجی می توانید کنترل کنید.

1) کلید چرخان (Dial) حالت دوربین و کلیدهای C1/C2

اولین مورد از بهترین تنظیمات سونی A6400 مربوط به کلیدهای چرخان موجود در پنل بالای دوربین است. پنل بالایی سونی A6400 خیلی ساده است و به همین خاطر نحوه ی کار با آن را خیلی راحت یاد می گیرید. به جز کفشک فلاش (Hot Shoe) و فلاش داخلی دوربین فقط دو کلید چرخان و یک کلید عملکردی وجود دارد. کلید چرخان اول که نزدیک به فلاش دوربین است برای انتخاب حالت های دوربین کاربرد دارد. با استفاده از این قسمت حالت عملکرد دوربین را از بین حالت های مختلفی مثل Program، اولویت دیافراگم، اولویت شاتر، دستی، خودکار، صحنه (Scene) یا حالت های بازیابی حافظه انتخاب کنید.

تنظیمات مناسب سونی A6400

خیلی از عکاس‎ ها از حالت اولویت دیافراگم برای عکاسی استفاده می کنند و آن را به دیگر حالت های دوربین ترجیح می دهند. دلیل آن هم این است که با استفاده از این حالت روی دیافراگم لنز کنترل لازم را دارید و بقیه ی فاکتورهای نوردهی توسط خود دوربین تنظیم خواهد شد. این موضوع در اکثر دوربین های موجود در بازار، از جمله سونی A6400 کاربرد دارد. حالت های دیگر هم وجود دارد که بیشتر برای پانوراما و فیلمبرداری از آن ها استفاده می شود اما شما به ندرت از آن ها استفاده خواهید کرد.

با این حساب فقط سه حالت عکاسی دیگر باقی خواهد ماند که عبارتند از اولویت دیافراگم، دستی و بازیابی حافظه. با اینکه حالت های بازیابی حافظه که با عناوین 1 و 2 روی کلید چرخان علامت گذاری شده اند بیشتر برای عکاس های حرفه ای که می خواهند تنظیمات خودشان را برای شرایط مختلف ذخیره کنند مناسب است، به تمامی مالکان دوربین های سونی A6400 توصیه می کنیم که حتما از این دو حالت استفاده کنند زیرا در زمان تغییر سناریو خیلی مفید خواهند بود.

تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که با استفاده از منوی دوربین تنظیمات خودتان را در یکی از اسلات های حافظه ذخیره کنید. در صورتی که نمی خواهید این کار را انجام دهید هم توصیه می کنیم از حالت اولویت دیافراگم به جای حالت های برنامه، خودکار یا صحنه استفاده کنید.

کلید چرخان سمت راست یک دیال عملکردی است که بسته به حالتی که برای عکاسی استفاده می کنید عملکرد آن متفاوت است. برای مثال در حالت اولویت دیافراگم از این دیال برای تغییر دیافراگم لنز استفاده می شود و در حالت اولویت شاتر برای تغییر سرعت شاتر دوربین کاربرد دارد. پس از اینکه دوربین را روی حالت اولویت دیافراگم قرار می دهد فقط کافیست این کلید را بچرخانید تا دیافراگم لنز تغییر کند.

کلید عملکردی C1 که در کنار کلید خاموش و روشن دوربین/کلید شاتر قرار دارد به صورت پیشفرض برای تغییر حالت فوکوس استفاده می شود. من به شخصه دوست دارم همین عملکرد را برای کلید C1 حفظ کنم اما همانطور که در ادامه یاد خواهید گرفت می توانید آن را به یکی از قابلیت های متعددی که برای آن در نظر گرفته شده است تغییر دهید.

تنظیم دستی دوربین بیشتر بخوانید : هر آنچه باید در مورد تنظیم دستی دوربین بدانیم

2) کلیدهای پشتی

به لطف کلیدهای مسیریابی و عملکردی خیلی زیادی که در پشت سونی A6400 قرار دارد این دوربین در مقایسه با دوربین های دیگر خیلی کاربردی تر است. مثل مدل قبلی خیلی از کلیدهای پشتی این دوربین در سمت راست صفحه نمایش قرار گرفته اند.

کلید فلاش (که روی آن علامت فلاش قرار دارد) یک کلید فیزیکی است که فلاش دوربین بالاجهنده (Pop-up) را باز می کند. این کلید مثل خیلی از کلیدهای دیگر برنامه پذیر نیست. کلید منو نیز که در سمت راست آن قرار گرفته است به صورت مشخص منوی دوربین را باز می کند.

در این قسمت می توانید تغییرات مختلفی روی دوربین اعمال کنید. پنل پشتی این دوربین به شکل زیر است:

تنظیمات مناسب سونی A6400

در قسمت بالا سمت راست دوربین شما سوئیچ AEL (Auto Exposure Lock)/AF/MF را مشاهده می کنید که یک کلید در مرکز آن قرار دارد. این کلید به همراه سوئیچی که اطراف آن را فراگرفته است کار می کند و بسته به حالت انتخابی برای سوئیچ عملکرد کلید هم تغییر می کند. در صورتی که سوئیچ را روی حالت AF/MF قرار دهید این سوئیچ به عنوان کنترل نگه دارنده ی AF/MF عمل خواهد کرد. با اینکه می توانید با نگه داشتن این کلید و چرخاندن حلقه ی فوکوس به صورت سریع فوکوس را تغییر دهید (در زمان نگه داشتن این کلید دوربین از فوکوس دستی استفاده خواهد کرد.) من به شخصه ترجیح می دهم عملکرد آن را به AF ON تغییر دهم.

به این ترتیب این کلید به صورت اختصاصی فقط برای فوکوس دکمه پشتی مورد استفاده قرار خواهد گرفت و می توانید از آن برای فوکوس و ترکیب بندی دوباره هم استفاده کنید. زمانی که سوئیچ روی AEL قرار گرفته است من اجازه می دهم دوربین از عملکرد پیشفرض این کلید که همان نگه داشتن قفل نوردهی اتوماتیک است استفاده کند. این قابلیت برای گرفتن عکس های پانوراما ی دستی که در آن تمامی عکس ها باید نوردهی مساوی داشته باشند مناسب است. ما بهترین تنظیمات سونی A6400 و تنظیم تمامی این حالت ها را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

در سمت راست این سوئیچ، تقریبا نزدیک به لبه ی دوربین ما یک کلید قرمز را مشاهده خواهیم کرد که برای ضبط ویدیو کاربرد دارد.

2.1) Fn/کلید Function

کلید FN یا Function برای اعمال تغییرات سریع روی خیلی از تنظیمات دوربین مثل ISO، وایت بالانس، نوع عکاسی، حالت های فوکوس و… کاربرد دارد. با اینکه شما می توانید منوی Function را تغییر دهید و آن را شخصی سازی کنید به نظر من مقادیر پیشفرض عملکرد مناسبی دارند. در ادامه نگاهی سریع به هر کدام از موارد خواهیم داشت.

Drive Mode: من معمولا این حالت را روی «Single Shooting» نگه می دارم اما برخی اوقات و بیشتر در زمان استفاده از سه پایه آن را به «Self-Timer» تغییر می دهم تا از هرگونه لرزش دوربین جلوگیری کنم.

حالت Focus: حالت پیشفرض AF-A (Automatic AF که ترکیبی از حالت های AF-S و AF-C است) در اکثر سناریوها عملکرد مناسبی خواهد داشت اما در صورتی که نیاز داشته باشید از فوکوس پی در پی یا دستی استفاده کنید هم می توانید با استفاده از این قسمت این کار را انجام دهید.

منطقه ی فوکوس: Flexible Spot: M. این حالت بهترین عملکرد را برای فوکوس انتخابی خواهد داشت. متاسفانه به صورت پیشفرض هیچ روش سریعی برای تغییر نقطه ی فوکوس وجود ندارد اما روشی وجود دارد که با استفاده از آن می توانید دکمه ی مرکزی کلید چرخان پشت را به این عملکرد اختصاص دهید و با فشار دادن این کلید بتوانید به راحتی نقطه ی فوکوس را تغییر دهید. ما این کار را در ادامه و در بخش منوی دوربین انجام خواهیم داد.

جبران نوردهی: 0.0. من ترجیح می دهم از دکمه ی پایین کلید چرخان برای دسترسی به جبران نوردهی استفاده کنم.

ایزو: این مورد را روی ایزو خودکار (Auto ISO) تنظیم کنید تا دوربین به صورت خودکار ایزو مناسب را برای شما انتخاب کند. قابلیت ایزو خودکار عملکرد خیلی خوبی دارد و تمامی توانایی های ایزو خودکار دوربین های نیکون و کانن را دارا می باشد. من معمولا حداقل ایزو را روی 100 و حداکثر ایزو را روی 3200 تنظیم می کنم. به نظر من هرچیزی بیشتر از ایزو 3200 خیلی نویزدار خواهد بود.

با اینکه در این بخش فقط می توانید حداقل و حداکثر مقدار ایزو خودکار را مشاهده کنید، می توانید با مراجعه به منوی دوربین، حداقل سرعت شاتر در حالت ایزو خودکار را هم تنظیم کنید (با استفاده از گزینه ی ISO Auto Min. SS در زیرمنوی Exposure1). به صورت پیشفرض دوربین با استفاده از قانون متقابل سرعت شاتر را تنظیم خواهد کرد اما شما می توانید مقادیر را از مقادیر «آهسته تر» تا مقادیر «سریع تر» تغییر دهید و یا یک سرعت شاتر دقیق را انتخاب کنید.

حالت نورسنجی (Metering Mode): Multi اما در صورت نیاز از حالت نورسنجی نقطه ای (Spot) هم استفاده می کنم..

حالت فلاش: خودکار، دوست ندارم از فلاش پاپ آپ دوربین استفاده کنم.

جبران فلاش: 0.0

وایت بالانس: وایت بالانس خودکار (AWB)

حالت های خلاق: استاندارد، خیلی درگیر حالت های خلاق نشوید زیرا در زمان عکاسی Raw هیچ کاربردی ندارند.

حالت عکاسی: اولویت دیافراگم

لنز FE سونی بیشتر بخوانید : راهنمای خرید لنز فول فریم سونی

2.2) مسیریابی و دیگر کلیدهای پشت دوربین

کلید چرخان مسیریابی موجود در پشت دوربین یک کلید بسیار کاربردی است که می توانید از آن برای مسیریابی داخل منو و اعمال تغییرات سریع در نوردهی از آن استفاده کنید. همچنین با فشار دادن هر کدام از چهار گوشه ی این کلید می توانید به قابلیت های ویژه ای دسترسی داشته باشید. کلید DISP بین نماهای مختلف صفحه نمایش LCD دوربین سوئیچ می کند، کلید ISO امکان تغییر حساسیت سنسور را فراهم می کند، سمت چپ این کلید برای انتخاب حالات عکاسی پیاپی کاربرد دارد و از کلید پائین نیز برای جبران نوردهی استفاده می شود.

دو کلید دیگر هم زیر کلید چرخان مسیریابی وجود دارد: کلید Playback و C2/Trash. کلید Playback همانطور که از اسم آن مشخص است برای مشاهده ی تصاویر گرفته شده روی صفحه نمایش به کار می رود و می توانید از کلید C2/Trash هم برای حذف عکس هایی که به آن ها نیاز ندارید در حالت Playback استفاده کنید. همچنین می توانید از این کلید در مواقعی که دوربین در حالت Playback نیست هم به عنوان یک کلید قابل برنامه ریزی استفاده کنید. به صورت پیشفرض این کلید هیچ عملکرد خاصی ندارد اما من آن را به شکلی تنظیم کرده ام که بتوانم از آن برای تنظیم «ISO Auto Min. SS» یا تنظیم حداقل سرعت شاتر در زمان ایزو خودکار استفاده کنم.

3) منوی دوربین

به نظر من منوی دوربین های سونی خیلی کاربرپسند نیست و کار با آن نسبتا سخت است. با وجود اینکه سونی A6500 از سیستم منوی جدید استفاده شده در نسل سوم دوربین های A7 استفاده می کند باز هم کار با آن نسبتا سخت و پیچیده است. گزینه های منوی این دوربین خیلی زیاد است و قابلیت های مختلف زیر منوهای تصادفی قرار گرفته اند. حتی منوی دوربین های المپیوس که به نظر من مسیریابی خیلی پیچیده ای دارند هم نسبت به این دوربین مرتب تر و سازمان یافته تر است. اما در ادامه منوهای مختلف و بهترین تنظیمات سونی A6400 را بررسی خواهیم کرد.

تنظیمات مناسب سونی A6400

3.1) منوی عکاسی 1 (صفحه ی 1، کیفیت/ابعاد تصویر 1)

فرمت فایل: Raw

کیفیت JPEG: خیلی خوب

ابعاد عکس JPEG: پیشفرض (-)، غیرفعال در صورت انتخاب Raw

نسبت ابعاد: 3:2

پانوراما: ابعاد -> استاندارد (فقط قابل مشاهده در حالت پانوراما)

پانوراما: جهت -> راست (چپ به راست، قابل مشاهده در حالت پانوراما)

عکاسی پانوراما بیشتر بخوانید : آموزش عکاسی پانوراما از صفر تا صد

3.2) منوی عکاسی  1 (صفحه ی 2، کیفیت/ابعاد تصویر 2)

کاهش نویز در نوردهی طولانی (Long Exposure NR): روشن

کاهش نویز در ایزو بالا: پیشفرض (-)، خاکستری در زمان عکاسی RAW

فضای رنگی: با اینکه فضای رنگی برای عکس های Raw کاربرد ندارد، من از فضای رنگی Adobe RGB استفاده می کنم زیرا هیستوگرام دقیق تری برای تشخیص نوردهی مناسب دارد. (حتی در صورتی که عکاسی Raw را انتخاب کنید، دوربین هیستوگرام را براساس تصاویر JPEG رندر شده توسط خود دوربین نمایش می دهد.)

جبران لنز (Lens Comp): بلااثر در زمان عکاسی Raw

جبران سایه: خاموش

جبران انحرافات رنگی: خاموش

جبران اعوجاج: خاموش

3.3) منوی عکاسی  1 (صفحه ی 3، حالت عکاسی/حالت عکاسی پیاپی1)

حالت خودکار: پیشفرض (-)، غیرفعال و فقط قابل مشاهده در صورت انتخاب حالت Auto روی کلید چرخان بالا

انتخاب صحنه: پیشفرض (-)، غیرفعال، قابل مشاهده در صورت انتخاب حالت Scene روی کلید چرخان بالا

Auto Img. Extract: در حالت اولویت دیافراگم غیرفعال است. فقط در حالت Superior Auto فعال خواهد شد.

حالت عکاسی پیاپی: عکاسی تکی (Single Shooting)

تنظیمات براکت:

تایمر در طول براکت: 2 ثانیه

ترتیب براکت: – > 0 > +

عملکرد زمانسنج عکاسی: زمانسنج داخلی، تنظیم در صورت نیاز

3.4) منوی عکاسی  1 (صفحه ی 4، حالت عکسی/ حالت عکاسی پی در پی)

بازیابی حافظه (1 و 2): قابل مشاهده فقط در صورت انتخاب حالت های بازیابی حافظه 1 و 2 توسط کلید چرخان بالای دوربین

حافظه (1 و 2): با استفاده از این قسمت می توانید تمامی تنظیمات فعلی را روی یکی از گزینه های پیشفرض ذخیره کنید. من معمولا دو حالت پیشفرض (برای عکاسی منظره و پرتره) را انتخاب می کنم. برای عکاسی منظره من از حالت اولویت دیافراگم، فوکوس دستی، ایزو 100، ایزو خودکار غیرفعال استفاده می کنم و قابلیت های بلااستفاده مثل تشخیص چهره را خاموش می کنم. برای پرتره هم حالت فوکوس را روی AF-A، ایزو را روی خودکار قرار می دهم و تنظیمات موردنیاز دیگر را هم روشن می کنم.

Custom Shoot Set: پیشفرض

3.5) منوی عکاسی  1 (صفحه 5، اتوفوکوس 1)

حالت فوکوس: اتوفوکوس خودکار (AF-A)

تنظیمات دارای اولویت در AF-S: اولویت متعادل

تنظیمات دارای اولویت در AF-C: اولویت متعادل

منطقه ی فوکوس: نقطه ی منعطف (Flexible Spot)

محدودیت منطقه فوکوس: پیشفرض

سوئیچ منطقه فوکوس V/H: خاموش

3.6) منوی عکاسی 1 (صفحه 6، اتوفوکوس 2)

نور اتوفوکوس: روشن

تنظیمات اتوفوکوس چشم/صورت:

اولویت چهره در اتوفوکوس: روشن

انتخاب چشم چپ/راست: خودکار

نمایش کادر پس از انتخاب چهره: روشن

اتوفوکوس با شاتر: روشن – در صورتی که می خواهید از کلید فوکوس پشتی استفاده کنید و یا قصد دارید پس از فوکوس ترکیب بندی تصویر را تغییر دهید، این قابلیت را روی خاموش تنظیم کنید و از کلید روی سوئیچ AF/MF در پشت دوربین استفاده کنید.

پیش اتوفوکوس: خاموش

Eye–Start AF: خاموش – این قابلیت را فعال نکنید زیرا باتری شما را به سرعت تخلیه خواهد کرد. این قابلیت به صورت خودکار تشخیص می دهد که در حال استفاده از منظره یاب هستید و دوربین سعی می کند فوکوس کند. در صورتی هم که منظره یاب را روی بدن خودتان قرار دهید دوربین تلاش خواهد کرد فوکوس کند.

ثبت منطقه ی اتوفوکوس: خاموش

3.7) منوی عکاسی 1 (صفحه 7 اتوفوکوس 3)

حذف منطقه ی ثبت شده ی اتوفوکوس: –

پاکسازی خودکار منطقه ی اتوفوکوس: خاموش

نمایش اطلاعات منطقه ی اتوفوکوس: روشن

گردش نقطه ی فوکوس: بدون گردش

تنظیم میکروسکوپی اتوفوکوس: خاموش، فقط در زمان کالیبره کردن لنز از این گزینه استفاده کنید

3.8) منوی عکاسی 1 (صفحه ی 8، نوردهی 1)

جبران نوردهی: 0

تنظیمات ایزو

ایزو: خودکار

محدودیت محدوده ی ایزو: 100-12800

حداقل سرعت شاتر در زمان استفاده از ایزو خودکار: استاندارد، اما در صورتی که دست هایتان خیلی می لرزد می توانید این مقدار را به سریع و سریع تر نیز تغییر دهید

حالت نورسنجی: Multi

اولویت چهره در حالت نورسنجی Multi: روشن

نقطه ی نورسنجی نقطه ای: اتصال به نقطه ی فوکوس

گام نوردهی: 3EV

3.9) منوی عکاسی 1 (صفحه 9، نوردهی 2)

قفل نوردهی خودکار با شاتر: خودکار

تنظیم استاندارد نوردهی: در صورتی که اطلاعات کافی ندارد، به این گزینه دست نزنید

3.10) منوی عکاسی 1 (صفحه 10، فلاش)

تنظیمات مناسب سونی A6400

حالت فلاش: فلاش پرکننده

جبران فلاش:0

تنظیمات جبران نوردهی: نور محیط و فلاش

فلاش بیسیم: خاموش

کاهش قرمزی چشم: خاموش

3.11) منوی عکاسی 1 (صفحه 11، رنگ، وایت بالانس، پردازش تصویر 1)

وایت بالانس: خودکار

تنظیمات با اولویت در وایت بالانس خودکار: استاندارد

بهینه ساز محدوده داینامیک/HDR خودکار: خاموش

حالت های خلاق: استاندارد

افکت تصویر: خاموش – غیرفعال در صورت عکاسی Raw

پروفایل تصویر: خاموش

3.12) منوی عکاسی 1 (صفحه ی 12، رنگ، وایت بالانس، پردازش تصویر 2)

افکت پوست نرم: خاموش (غیرفعال در حالت Raw)

قفل وایت بالانس خودکار شاتر: عکاسی پیاپی

3.13) منوی عکاسی 1 (صفحه 13، دستیار فوکوس)

ذره ‎بین فوکوس: قابل استفاده برای زوم کردن در زمان فوکوس. من کلید C1 را به این کار اختصاص داده ام

مدت زمان ذره بین فوکوس: بدون زمان

بزرگنمایی اولیه فوکوس: 0x

اتوفوکوس در ذره بین فوکوس: روشن

دستیار فوکوس دستی: روشن – یک قابلیت بسیار خوب که در زمان چرخاندن حلقه فوکوس در فوکوس دستی روی تصویر زوم می کند.

تنظیمات اوج فوکوس: تنظیمات اوج فوکوس فقط در حالت فوکوس دستی کار می کند

سطح: متوسط

رنگ: قرمز

3.14) منوی عکاسی 1 (صفحه 14، دستیار عکاسی)

تشخیص چهره: از این قابلیت برای تشخیص چهره ی افراد استفاده کنید

اولویت ثبت چهره: روشن

شاتر لبخند: خاموش

کادربندی خودکار اجسام: خاموش، غیرفعال در عکاسی Raw

زمانسنج سلف پرتره: روشن

3.15) منوی عکاسی 2 (صفحه 1، فیلمبرداری 1)

حالت نوردهی فیلم: اولویت دیافراگم (فقط قابل دسترس در زمان فیلمبرداری)

حالت نوردهی فیلمبرداری آهسته(اسلوموشن) و فیلمبرداری سریع(کوئیک موشن) (S&Q): –

فرمت فایل: XAVC S 4K

تنظیمات فیلمبرداری: 24p 50M

تنظیمات S&Q

تنظیمات فیلمبرداری: 24p

نرخ فریم: 120 فریم بر ثانیه

ضبط پروکسی: خاموش

3.16) منوی عکاسی 2 (صفحه 2، فیلمبرداری 2)

سرعت موتور اتوفوکوس: نرمال

حسگر ردیابی اتوفوکوس: استاندارد

کند شدن خودکار شاتر: روشن

بزرگنمایی اولیه فوکوس: 0

ضبط صدا: روشن

سطح ضبط صدا: 25 (در صورت نیاز این مقدار را می توانید تغییر دهید)

3.17) منوی عکاسی 2 (صفحه 3، فیلمبرداری 3)

نمایش سطح صدا: روشن

کاهش نویز باد: خاموش

نمایش نشانگر: روشن

تنظیمات نشانگر: همگی خاموش (بسته به نیازهای فیلمبرداری شما)

فیلمبرداری با شاتر: روشن

بهترین لنزها برای دوربین های کراپ سونی بیشتر بخوانید : بهترین لنزها برای دوربین های کراپ سونی

3.18) منوی عکاسی 2 (صفحه ی 4، شاتر، SteadyShot)

فیلمبرداری صامت: خاموش

شاتر پرده ی اولیه الکترونیکی: روشن، یک روش خوب برای روشن نگه داشتن شاتر پرده ی اولیه برای جلوگیری از لرزش

آزادسازی بدون لنز: فعال

آزادسازی بدون کارت: غیرفعال

لرزشگیر SteadyShot: روشن، به صورت پیشفرض من توصیه می کنم این قابلیت را روی روشن قرار دهید اما در صورتی که از سه پایه استفاده می کنید باید SteadyShot را خاموش کنید.

3.19) منوی عکاسی 2 (صفحه ی 5، زوم)

زوم: پیشفرض (-)، غیرفعال در حالت Raw

تنظیمات زوم: فقط زوم اپتیکال

چرخاندن حلقه ی زوم: پیشفرض، فقط قابل دسترس در برخی لنزها

3.20) منوی عکاسی 2 (صفحه ی 6، نمایش/ بررسی خودکار 1)

کلید DISP:

مانیتور: No Disp Info، Histogram، Level و For viewfinder را تیک بزنید. نمایش تمامی اطلاعات خیلی پیچیده خواهد شد و محتوای گرافیکی بخش زیادی از صحنه را اشغال می کند.

منظره یاب : No Disp Info، Histogram و Level را علامت بزنید.

مانیتور/منظره یاب: خودکار – با این قابلیت دوربین به صورت خودکار صفحه نمایش و منظره یاب را با هم عوض خواهد کرد.

نرخ فریم منظره یاب: استاندارد

تنظیمات Zebra

صفحه نمایش Zebra: خاموش

سطح Zebra: –

جدول: جدول قانون یک سوم

تنظیمات راهنمای نوردهی: روشن

3.21) منوی عکاسی 2 (صفحه 7، صفحه نمایش بررسی خودکار عکس 2)

صفحه نمایش Live View: تاثیر تنظیمات روشن

بررسی خودکار: 2 ثانیه

3.22) منوی عکاسی 2 (صفحه 8، عملیات اختصاصی 1)

کلیدهای اختصاصی مربوط به عکس

کلید اختصاصی 1: حالت فوکوس

کلید اختصاصی 2: حداقل سرعت شاتر در ایزو خودکار

کلید مرکزی: استاندارد فوکوس

کلید چپ: حالت عکاسی پیاپی

کلید راست: ایزو

کلید پائین: جبران نوردهی

کلید AEL، نگه داشتن قفل نوردهی خودکار

کلید AF/MF: AF-On

کلید Focus Hold: Focus Hold

کلیدهای اختصاصی فیلمبرداری: پیشفرض

کلید اختصاصی (PB): پیشفرض

تنظیمات منوی عملکرد: این قسمت ظاهر منویی که با فشار دادن کلید Fn ظاهر می شود را تعیین می کند. این تنظیمات را به صورت پیشفرض نگه دارید و فقط در صورتی که می دانید چه چیزی می خواهید، این تنظیمات را تغییر دهید.

تنظیمات کلید چرخان من: پیشفرض

تنظیمات کلید/چرخ متحرک: با استفاده از این قسمت می توانید عملکرد کلید چرخان در حالت دستی را تعیین کنید. کلید چرخان پشتی: SS، کلید چرخان بالا: F/no

3.23) منوی عکاسی 2 (صفحه 9، عملیات اختصاصی 2)

چرخش AV/TV: نرمال

جبران نوردهی کلید چرخان بالا/پشت دوربین: کلید پشتی – زیرا دیافراگم لنز توسط کلید چرخان بالا کنترل می شود، من از کلید پشتی برای جبران نوردهی استفاده می کنم.

علمکرد لمس: فوکوس لمسی

کلید فیلمبرداری: همیشه – در این صورت همیشه و بدون نیاز به قرار گرفتن داخل حالت فیلمبرداری با فشار دادن این کلید ضبط فیلم آغاز خواهد شد

قفل کلید چرخان بالا/پشت: Unlock

سیگنال های صوتی: خاموش

3.24) وایرلس 1 و 2

استفاده از این دو منو برای من خیلی مهم نیست اما در صورتی که می خواهید عکس های خودتان را از دوربین به گوشی هوشمند انتقال دهید، باید از این قسمت استفاده کنید. در صورتی که قرار نیست این کار را انجام دهید، بهتر است حالت هواپیما را روشن کنید تا مصرف باتری کاهش یابد.

3.25) اپلیکیشن

من معمولا از هیچ نوع اپلیکیشنی استفاده نمی کنم اما در صورت نیاز شما می توانید از نرم افزارهایی مثل Smart Remote برای کنترل دوربین از راه دور استفاده کنید

3.26) پخش 1 و 2

چرخش صفحه: خاموش – من قرار گرفتن دوربین در حالت عمودی و از دست رفتن بخش زیادی از فضا را دوست ندارم و ترجیح می دهم خودم به صورت دستی دوربین را بچرخانم

تنظیمات دیگر هم برای دسترسی به قابلیت های خاص Playback کاربرد دارند

3.27) تنظیمات 1 (صفحه 1)

روشنایی مانیتور: دستی

روشنایی منظره یاب: خودکار

دمای رنگ منظره یاب: 0

دستیار نمایشگر گاما: خاموش

تنظیمات حجم: 7

منوی کاشی (Tile Menu): خاموش – برای دسترسی به منو به آیکون های اضافی نیاز ندارید

3.28) تنظیمات 2

راهنمای کلید چرخان حالت: خاموش – راهنما در زمان تغییر حالت دوربین نمایش داده نمی شود

تائید حذف: Delete در ابتدا – دوست ندارم برای حذف چیزی اسکرول کنم

کیفیت نمایش: استاندارد

زمان شروع حالت ذخیره انرژی: 1 دقیقه

دمای خاموشی خودکار: استاندارد

انتخاب کننده ی NTSC/Pal: در صورت عدم آشنایی این مورد را دستکاری نکنید

3.29) تنظیمات 3

حالت پاکسازی: قابل استفاده برای پاکسازی سنسور

عملیات لمسی: روشن

پد/پنل لمسی: پنل لمسی+پد (قابل تغییر براساس نیازهایی که دارید)

تنظیمات پد لمسی:

پد لمسی عمودی: روشن

تنظیمات محیط پد لمسی: منطقه ½ راست

حالت پیش نمایش: خاموش، غیرفعال

تنظیمات TC/UB : در صورت عدم آشنایی این مورد را دستکاری نکنید

لنز زوم سونی بیشتر بخوانید : بهترین لنزهای زوم سری FE برای دوربین های سونی

3.30) تنظیمات 4

ریموت کنترل: خاموش (در صورت نیاز به استفاده از کنترل راه دور از طریق موبایل/تبلت روشن شود)

تنظیمات HDMI

رزولوشن HDMI: خودکار

خروجی 24p/60p: 60p

نمایش اطلاعات HDMI: روشن

خروجی TC: خاموش

کنترل ضبط: –

کنترل HDMI: روشن

انتخاب کننده خروجی 4K: کارت حافظه + HDMI

اتصال USB: خودکار

تنظیمات LUN یو اس بی: چندگانه

تغذیه از طریق USB: روشن

3.31) تنظیمات 5

تنظیمات از راه دور PC: فقط PC

زبان: انگلیسی

تنظیمات زمان/تاریخ: تنظیم زمان/تاریخ

تنظیمات منطقه: تنظیم منطقه زمانی

اطلاعات کپی رایت: به منظور افزودن داده های کپی رایت به متاداده ی تصاویر

فرمت: برای فرمت کارت حافظه از این قسمت استفاده کنید

3.32) تنظیمات 6

شماره گذاری فایل ها: دنباله دار

تنظیم اسم فایل: DSC

انتخاب پوشه فیلمبرداری: نادیده گرفته شود

پوشه جدید: نادیده گرفته شود

اسم پوشه: فرم استاندارد

بازیابی پایگاه داده تصاویر: نادیده گرفته شود

3.33) تنظیمات 7

نمایش اطلاعات رسانه: نشاندهنده فایل های روی کارت حافظه

ورژن: نمایش نسخه ی میان افزار

بازیابی تنظیمات: تمامی تنظیمات دوربین را بازنشانی خواهد کرد.

امیدواریم این مقاله در مورد بهترین تنظیمات سونی A6400 برای شما مفید واقع شده باشد. البته به یاد داشته باشید که تنظیمات ذکر شده بهترین عملکرد را برای من دارند و ممکن است بهترین تنظیمات سونی A6400 برای شما با این موارد متفاوت باشد. بهتر است با دوربین خودتان کار کنید و عملکرد هر کلید و قابلیت را به صورت جداگانه متوجه شوید تا بتوانید از تمامی قابلیت ها و امکانات شخصی سازی دوربین خودتان نهایت استفاده را ببرید.

دریافت محصولات ...