هرکول الکتریک  (Hercules Electric Vehicles) شرکت جدیدی است که در دسامبر 2018 در دیترویت تأسیس شد و قصد دارد وانت کاملا برقی به‌نام هرکول آلفا (Hercules Alpha) را به بازار معرفی کند. اولین ‌بار هنگامی توجه‌ها به هرکول جلب شد که وب‌سایت Fully Charged آن را در فهرست 10 مدل آینده برای ورود به بازار ذکر کرد؛ اما درواقع مطمئن نیستیم این پروژه چقدر جدی است. مطمئناً ظاهر آلفا بسیار جذاب است؛ اگرچه به ‌نظر می‌رسد کمی شبیه به نیسان تایتان اصلاح‌شده باشد.

نمای عقب وانت برقی / Electric Pickup Truck هرکول آلفا / Hercules Alpha با منظره آسمان و کوه

شرح مختصری در وب‌سایت این شرکت وجود دارد که بدون اشاره به جزئیات بیشتر درباره زمان و چگونگی ورود وانت برقی آلفا به مرحله تولید، مشخصات نسبتا خوبی ارائه می‌دهد. در چنین مواردی، شک کارشناسان برانگیخته می‌شود. خصوصاً با توجه ‌به اینکه وب‌سایت این شرکت کمی با عجله و بسیار سطحی طراحی شده است. مسئولان شرکت هرکول هنوز هیچ مدل مقیاس یا نمونه اولیه‌ای از وانت برقی آلفا منتشر نکرده‌اند که همین بر تردید برخی افراد می‌افزاید.

به‌طور کلی، هرکول آلفا به‌عنوان «لوکس خشن» توصیف می‌شود؛ طرح‌های جسورانه، مواد و قطعات لوکس، نمایشگرهای ظریف و ویژگی‌های بی‌نظیر با توجه مثال‌زدنی به جزئیات، تجربه واقعا لوکسی در داخل کابین این خودروی الکتریکی فراهم می‌کند.

وانت نیسان تایتان

وانت نیسان تایتان

وانت پیک‌آپ هرکول آلفا بیش از 300 مایل (483 کیلومتر) ظرفیت پیمایش و چهار موتور الکتریکی به‌همراه سیستم تمام چرخ محرک خواهد داشت که قادر است در زمان 4 ثانیه از حالت سکون به سرعت 96 کیلومتر بر ساعت دست یابد. هنوز ظرفیت باتری این وانت اعلام نشده است و در وب‌سایت هرکول چیزی درباره مشخصات باتری وجود ندارد. گفته می‌شود بیشینه سرعت هرکول آلفا به 193 کیلومتر بر ساعت می‌رسد که برای چنین وانتی خوب به ‌نظر می‌رسد. قابلیت شارژ سریع DC به‌صورت استاندارد وجود دارد ولی به جزئیات بیشتری در وب‌سایت هرکول نمی‌توان دست یافت.

یکی از نکات جالب آلفا، بهره‌گیری از سیستم تمام چرخ محرک (4 موتور الکتریکی هر کدام روی یک چرخ) به ‌همراه قابلیت توزیع گشتاور و شعاع چرخش صفر (چیزی شبیه به سیستم مورد استفاده در وانت برقی ریوین R1T که در دسامبر 2019 معرفی شد) است. قدرت خروجی سیستم بیش از 1000 اسب‌ بخار (نزدیک به 750 کیلووات) برآورد می‌شود؛ هرچند هیچ اطلاعاتی درباره میزان گشتاور خروجی این وانت برقی وجود ندارد. 

وزن یدک‌کشی آلفا تا 5670 کیلوگرم برآورد شده است و می‌توان محموله‌ای با وزن حدود 1134 کیلوگرم را در کفی عقب آن جاسازی کرد؛ درحالی‌که وزن ناخالص خودرو به 4717 کیلوگرم می‌رسد. 

طبق یکی از ویدئوها، از ژانویه 2020 این شرکت بیش از 27 میلیون دلار هزینه بابت رزرو اولیه از مشتریان دریافت کرده است. با توجه‌ به اینکه خیلی افراد حتی درباره آن چیزی نشنیده‌اند، چنین بازخوردی خیلی بد نیست. با فرض 1500 دلار برای هر وسیله نقلیه (این مقدار برای ثبت سفارش لازم است و در وب‌سایت شرکت هرکول وجود دارد)، باید حدود 18 هزار دستگاه تولید شود و به دست مشتریان برسد. 

نمای سه چهارم جلو وانت برقی / Electric Pickup Truck هرکول آلفا / Hercules Alpha نمای کابین و صندلی وانت برقی / Electric Pickup Truck هرکول آلفا / Hercules Alpha نمای جلو وانت برقی / Electric Pickup Truck هرکول آلفا / Hercules Alpha با منظره آسمان نمای سه چهارم عقب وانت الکتریکی / Electric Pickup Truck هرکول آلفا / Hercules Alpha با منظره آسمان و کوه

نکته دیگری که کارشناسان را مشکوک می‌کند، اطلاعات مربوط به سرمایه‌گذاران درباره احتمال سوددهی سریع این شرکت است. شرکت طراح آلفا به سرمایه‌گذاران وعده می‌دهد که در صورت سرمایه‌گذاری روی این خودرو، فقط در مدت سه سال بازده 3 برابری نصیب آن‌ها خواهد شد. 

تاکنون کاملا واضح است که هرکول فقط صحبت می‌کند اما خبری از اقدام عملی مشخص برای ساخت خودرو وجود ندارد. تنها بارقه‌ای از امید برای دیدن آلفا در قالب مدل تولیدی، در بیانیه مطبوعاتی این شرکت درباره یکی از شرکای قطعه‌ساز است. شرکت ورک‌اسپرت (Worksport) قرارداد تأمین سیستم شارژ خورشیدی قرارگرفته در پوشش کفی عقب (به‌نام TerraVis) را امضا کرده است که امکان شارژ باتری را فراهم می‌کند.

مقاله‌های مرتبط:

قیمت و مشخصات فنی وانت برقی لردزتاون مشخص شد

وانت برقی لردزتاون اندورنس سال 2021 عرضه می‌شود

به ‌نظر می‌رسد هر دو شرکت برای تهیه سرمایه نقدی در محدودیت قرار دارند و برای جلب سرمایه‌گذاران با هدف تولید TerraVis و آلفا، امیدوار هستند. استیون روسی، مدیرعامل ورک‌اسپرت، درباره پروژه آلفا می‎‌گوید:

ما به منظور موفقیت کلی پروژه، دنبال یافتن شرکایی برای سرمایه‌گذاری، بودجه مورد نیاز، جذب سرمایه‌گذاری و افزایش سرمایه در گردش خود هستیم.

یکی از موارد مهم و جالب، بنیان‌گذار هرکول است؛ جیمز بریر به لطف 20 سال تجربه در این زمینه، خود را به‌عنوان پیشکسوت صنعت خودرو توصیف می‌کند. زمانی‌که بریر در فورد بود، در راه‌اندازی خودروهای پیل سوختی، هیبریدی و برقی این شرکت نقش مهمی داشت. او همچنین در زمان حضور در جنرال موتورز، تیم توسعه پیشرانه خودروی الکتریکی شورولت ولت و اسپارک (Spark) را هدایت می‌کرد.

نمای داخل کابین وانت برقی / Electric Pickup Truck هرکول آلفا / Hercules Alpha

شرکت هرکول امیدوار است تولید وانت برقی آلفا را از سال 2022 آغاز کند و بتواند آن را در فاصله کمی به مشتریان تحویل دهد. نظر شما چیست آیا با دادن پیش‌پرداخت 1500 دلاری برای آلفا با امید تولید در سال 2022، موافق هستید یا اینکه به رزروکنندگان پیشنهاد می‌کنید پول خود را برای چیزهای محسوس‌تری خرج کنند از جمله این گزینه‌ها می‌توان به ریوین R1T و لردزتاون اندیورنس اشاره کرد.

دریافت محصولات ...